Mapa strony

Shelby 1000

Bugatti Veyron w momencie debiutu szokował mocą 1000 KM. Teraz jednak stworzyć samochód, który legitymuje się mocą 1000 KM to nie jest problem. W tej dziedzinie przodują firmy amerykańskie. Shelby American przedstawia Shelby 1000. Pytanie o moc silnika będzie nie na miejscu.

 

Podczas targów motoryzacyjnych w Nowym Yorku firma Shelby będzie świętować 50-lecie powstania. Caroll Shelby, który był kierowcą wyścigowym i na swoim koncie ma m.in. wygraną w 24h wyścigu Le Mans. To on wraz z firmą AC Cars zaprojektował i stworzył legendarną Cobrę. W 1962 roku założył Shelby American firmę projektującą i budującą sportowe modele Fordów.

 

shelby_1000KM

Shelby 1000 będzie oferowany w dwóch wersjach. Pierwsza z nich to samochód przeznaczony na drogi publiczne, który będzie legitymował się mocą 950 KM. Druga wersja Shelby 1000 S/C to auto bez homologacji drogowej, przeznaczone do użytku tylko na torze. Ta wersja będzie dostarczać moc 1100 KM.

 

Diabelski samochód oparty jest na Fordzie Mustangu GT500. Pod maską znajduje się silnik V8 5.4 litra konstrukcji Forda. Jednostka otrzymała m.in. nowe tłoki, układ wydechowy oraz układ chłodzenia. Ludzie od Shelbiego wymontowali sprężarkę i zmodyfikowali ją. Za zatrzymanie tego potwora odpowiadają 6-tłoczkowe zaciski hamulcowe z przodu i 4-tłoczkowe z tyłu. Do tego ekipa dołożyła szczyptę magii i tak powstał 1000-konny potwór.

 

d


Shelby 1000 powstanie oczywiście w limitowane edycji egzemplarzy, a każdy otrzyma udokumentowany numer seryjny. Cena za modyfikację wersji drogowej zaczyna się od 145 995 dolarów, zaś wersji torowej od 154 995 dolarów. Oczywiście do ceny należy dodać koszt zakupu bazy dla tego modelu, czyli Forda Mustanga GT500.

s

Gdy któryś z producentów prezentuje tak zmodyfikowany pojazd wielu zadaje pytanie: Po co? Odpowiedź jest prosta. Po to by zachwycać fanów motoryzacji, zawstydzać konkurencję, pokazać możliwości techniczne i cały czas podnosić poprzeczkę. Zdrowy rozsądek podpowiada, że to auto nie ma sensu, a jako argument wielu podaje, że praktycznie nigdzie nie uda nam się skorzystać z potencjału Shelby 1000. Tylko, że w dzisiejszym świecie wiele rzeczy jest bez sensu a i tak chcemy je mieć.

Shelby 1000KM